نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری به نرم افزاری می‌گویند که قابلیت ثبت سیستمی حساب‌ها و اسناد حسابداری مجموعه‌ها را داشته باشد. با استفاده از نرم افزار حسابداری می‌توان مدیریت امور مالی و حسابداری یک مجموعه را انجام داد. امور مالی، حسابداری، انبارداری، دریافت و پرداخت، خرید و فروش، دفتر چک و دفتر قسط از مهم‌ترین این کارکرد می‌باشند.

درگذشته حسابداران مجبور بودند برای ثبت کارهای حسابداری آن‌ها را در دفاتر ثبت کنند و تمامی مدارک خود را در دفتر روزنامه و دفتر کل داشته باشند و گزارش‌گیری برای آن‌ها امری دشوار ‌بوده است. اما امروزه با پیدایش و توسعه نرم افزارهای حسابداری، مدیریت و گزارش‌گیری این امور بسیار ساده و کاربردی شده است.

با استفاده از نرم افزار حسابداری شما می‌توانید حساب‌های خود را در سیستم تعریف نمایید و اطلاعات جزیی آن را همانند مشخصات اسم و تلفن و کد ملی و … را تکمیل نمایید. همچنین برای کالاهای خود گروه‌بندی نموده و اطلاعات آن‌ها را در سیستم داشته باشید. یکی از امکانات نرم افزار حسابداری شایگان سیستم سه سطحی بودن گروه‌بندی کالاها می‌باشد که در نرم افزار پخش مویرگی می‌توان به صورت نامحدود این گروه‌بندی را انجام داد. پس از تعاریف ابتدایی در سیستم همانند تعریف اطلاعات پایه شرکت، حساب‌ها، کالاها و … می‌توان عملیات روزانه را با سیستم انجام داد. این عملیات شامل فاکتور خرید و فروش، پیش فاکتور، ثبت سند حسابداری، دریافت و پرداخت، ثبت چک‌های دریافتی و پرداختی و … می‌باشد.

یکی از امکانات منحصربه‌‌فرد نرم افزار حسابداری شایگان سیستم، پارامتریک بودن آن می‌باشد که آن ‌را از سایر نرم افزارهای موجود در بازار  متمایز می‌نماید. پارامتریک بودن نرم افزار حسابداری به این صورت است که کاربران مختلف می‌خواهند امکانات متنوع و گاهی متضاد را از سیستم بخواهند. در این صورت آن امکانات به صورت اختیاری و قابل تنظیم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا خود تصمیم بگیرد که از این امکان به چه صورت بهره‌برداری نماید. برای مثال اگر مانده حساب مشتری بدهکار باشد آیا بتوان برای او فاکتور فروش صادر نمود و یا اینکه فقط اخطار داده شود. در تمامی امکانات نرم افزار همانند امکانات عمومی، حسابداری، کالا، خرید و فروش، صندوق‌های پرفروش و … پارامترها و تنظیمات متنوع قرار داده شده است. از دیگر امکانات نرم افزار حسابداری شایگان سیستم، می‌توان به گزارشات جامع آن اشاره نمود. این گزارشات در قسمت‌های مختلف سیستم موجود است و موجب می‌شود کاربران بتوانند گزارشات مورد نیاز خود را تهیه نمایند تا در تصمیم‌گیری‌ها به آن‌ها کمک نمایند.

از دیگر امکانات نرم افزار حسابداری شایگان سیستم این است که در هر جا که جدول وجود دارد و در آن اطلاعات موجود است می‌توان آن اطلاعات را به صورت اکسل استخراج نمود. استخراج اطلاعات و گزارشات متنوع به صورت اکسل این امکان را به کاربر و حسابدار می‌دهد تا بتواند با استفاده از امکانات pivot table در اکسل گزارشات بسیار سفارشی‌تری را تهیه نماید. شایان ذکر است که گزارشات نرم افزار حسابداری شایگان سیستم به صورت نموداری نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

نرم افزارهای حسابداری شایگان سیستم قابلیت ارتباط با انواع سخت‌افزارهای بارکد خوان، پرینتر، صندوق فروشگاهی و … دارند و با آنها سازگار می‌باشند.

از دیگر مزیت‌های نرم افزار حسابداری شایگان سیستم می‌توان به یکپارچگی آن اشاره نمود. یکپارچه بودن به این معناست که کلیه امکانات حسابداری، انبار، دریافت و پرداخت، خرید و فروش و … همگی در یک سیستم موجود می‌باشند. ولی نرم افزار حسابداری شایگان سیستم این قابلیت را در اختیار مدیر سیستم قرار می‌دهد تا بتواند برای کاربران مختلفی که در شبکه به طور هم‌زمان با نرم افزار کار می‌کنند و اطلاعات ثبت می‌نمایند سطوح دسترسی متفاوتی اعمال نماید. با استفاده از این سطوح دسترسی می‌توان برای کاربران محدودیت ایجاد نمود و مشخص نمود هر کاربری به چه اطلاعاتی دسترسی داشته باشد. حتی می‌توان بعضی از منوها را برای کاربر مخفی نمود (کاربر نبیند منو را) و یا کاربر امکان ورود به منو را نداشته باشد.(منو غیرفعال باشد برای کاربر).

از دیگر مزیت‌های نرم افزار حسابداری شایگان سیستم به‌روز بودن آن می‌باشد. نرم افزارهای شایگان سیستم طبق قوانین و استانداردهای حسابداری طراحی‌شده‌اند و همگام با تغییرات مزبور به‌روزرسانی می‌شوند و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. کاربران نرم افزار حسابداری شایگان سیستم می‌توانند با عضویت در وب‌سایت شایگان سیستم و تکمیل اطلاعات مربوطه آخرین به‌روزرسانی نسخه نرم افزار را از پروفایل خود دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *