معرفی کالا در نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری به عنوان نرم افزاری کاربردی و مفید برای تجارت‌ها برای ذخیره، پردازش و همچنین مدیریت تراکنشات مربوط به امور مالی و حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت شایگان سیستم از سال 1371 در راستای تولید و طراحی نرم افزارهای حسابداری گام برداشته است. نرم افزار حسابداری جامع و کامل این شرکت با نام تجاری حسابگر (Cyber Account) وارد بازار شده است که تمامی نیازهای کسب‌وکارهای مختلف را برآورده می‌سازد.

در نرم افزار حسابداری حسابگر در تعریف کالا می‌توان از ویژگی‌های کاربردی مشخصه کالا و  همچنین ایجاد کالا با ویژگی استفاده نمود.

مشخصه کالا در نرم افزار حسابداری برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ویژگی‌های مختلفی از یک کدکالا وجود دارد و می‌توانید به تفکیک این ویژگی‌ها، مانده کالاهای خود را داشته باشید. برای مثال یک کالا با رنگ‌ و سایز مختلف ولی با قیمت یکسان دارید. برای این امر از مشخصه کالا استفاده کنید. نحوه استفاده از این ویژگی به این صورت است که ابتدا مشخصه‌های کالای خود را تعریف نمایید به این صورت که به بخش معرفی مشخصه کالا رفته که در این بخش دو تب گروه مشخصه و مشخصه قابل مشاهده هست با کلیک بر روی تب گروه مشخصه ابتدا روی جدید کلیک کنید نام گروه مشخصه خود را وارد کنید و سپس کلید اینتر را فشار دهید، در همین بخش امکان تعیین نمودن نحوه نمایش مشخصه کالا وجود دارد که می‌تواند یکی از دو حالت انتخاب و دکمه رادیویی باشد. در این بخش باید دو مشخصه رنگ و سایز را تعریف نمایید. بعد از تعیین این موارد دکمه ذخیره را فشار دهید. با انتخاب تب دوم این بخش نرم افزار حسابداری حسابگر به مشخصه‌های تعریف شده مقدار می‌دهیم. در ابتدا گروه مشخصه مورد نظر خود را انتخاب نمایید سپس مقادیر مورد نظر گروه‌های مشخصه را تعریف کنید مثلا برای گروه مشخصه رنگ، رنگ‌هایی مانند آبی، قرمز و… و برای گروه مشخصه سایز مقادیری مانند Small، Medium و… را می‌توانید تعریف کنید.

در ایجاد کالا با ویژگی برای کالاهای مشابه ویژگی و خصوصیات تعریف می‌کنیم و با تخصیص این ویژگی‌ها به هر کالا می‌توان لیست کالاهای مشابه را به صورت گروهی ایجاد کرد. برای مثال فرض کنید قصد تعریف هارد اکسترنال با برند و ظرفیت‌های متفاوت را در نرم افزار حسابداری حسابگر داریم. در بخش تعریف ویژگی‌ها و تخصیص آن‌ها سه تب ویژگی اصلی، ویژگی کالا و عنوان اصلی کالا با ویژگی وجود دارد. در ابتدا به تب ویژگی اصلی رفته و با انتخاب جدید ویژگی اصلی جدید را وارد نمایید سپس ذخیره را کلیک نمایید. در مثال ما در این بخش ویژگی ظرفیت و برند را تعریف نمایید. به تب ویژگی کالا رفته و با انتخاب هر کدام از گروه‌های اصلی ویژگی هر کدام را مقداردهی نمایید. برای مثال برای ویژگی اصلی برند مقادیرWestern، Transcend و Western و برای ویژگی اصلی ظرفیت مقادیر 1TB، 5TB و 10TB را وارد نمایید. سپس به تب آخر رفته و اطلاعاتی مانند کد عنوان اصلی کالا، نام اصلی کالا، کد گروه کالا، نام گروه کالا، ویژگی اول کالا، ویژگی دوم کالا و… را وارد نمایید.

تا اینجا شما فقط ویژگی‌های مربوط به کالاها را تعریف کرده‌اید. برای تعریف کالا با ویژگی به بخش تعریف کالا با ویژگی رفته و با انتخاب کد عنوان اصلی کالا و نام عنوان اصلی کالا (کالایی که می‌خواهید برای آن به صورت گروهی کالا تعریف نمایید که در نمودار سطحی کالاها در سطح زیرگروه تعریف نموده‌اید) را انتخاب نمایید سپس با تیک دار کردن هر کدام از ویژگی‌ها آن ویژگی را انتخاب نمایید و با انتخاب دکمه پیش‌نمایش، انتخاب‌های خود را به صورت موقت مشاهده نمایید و با زدن دکمه ایجاد همه کالا آن‌ها را ایجاد نمایید.

در بخش تنظیمات ویژگی‌های کالا قادر به تعیین تعداد سطوح ویژگی کالا هستید که تا 10 سطح برای هر کالا قابل تعریف است.

همچنین دو پارامتر اضافه کردن نام و کد گروه اصلی کالا به نام کالا در ایجاد کالا با ویژگی و همچنین اضافه کردن نام و کد زیر گروه کالا به نام کالا در ایجاد کالا با ویژگی در نرم افزار حسابداری قابل انتخاب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *